1. Biblioteka wiedzy
  2. Obszary zastosowań
  3. Unikanie zakłóceń w dystrybucji energii

Unikanie zakłóceń w dystrybucji energii

Jak zapewnić optymalne warunki pracy od samego początku.

Unikanie zakłóceń w dystrybucji energii

Według białej księgi „Skutki obecności wilgoci w podstacjach” autorstwa EA Technology 85 procent wszystkich awarii rozdzielnic jest spowodowane częściowym rozładowaniem. Sposobem tego zagrożenia dla stabilności dostaw energii elektrycznej jest utrzymywanie suchości w podstacjach. Należy tylko zadbać o właściwe rozwiązania już od samego początku.

Przerwy w zasilaniu często powstają w wyniku awarii spowodowanej częściowym rozładowaniem. Te z kolei są skutkiem stosowania niewłaściwych uszczelnień kabli, które umożliwiają strukturalne wnikanie wilgoci, kurzu i zanieczyszczeń. Najważniejsze to zlikwidować podstawową przyczynę problemów.

Spójrz na to z drugiej strony

Zaplanuj wszystko tak, aby nie dopuścić do wnikania wody, która uszkadza sprzęt. Zanim rozpoczniesz stawianie podstacji lub szafy określ, którędy będą prowadzone wszystkie kable oraz upewnij się, że zostały zaplanowane odpowiednie otwory i kanały. 

casting-02.jpg

Używaj tulei do wybijania

Tuleje wyposażone w płyty do wybijania stanowią element niezawodnego systemu uszczelniania wszystkich otworów. Przy ich użyciu można utworzyć kanały o odpowiednim kształcie we właściwych miejscach. Odpowiednia ilość miejsca między kablami ułatwia instalację, uszczelniane i konserwację.

Dodatkowo można wykonać zapasowe otwory, aby w przyszłości móc niskim kosztem dodać nowe kable. To bardzo mądre posunięcie, ponieważ podczas prowadzenia kabli jest już na to za późno.

Poznaj swoje potrzeby

Musisz także wiedzieć, jakie typy kabli będą przechodzić przez uszczelki. Czy będą to duże jednożyłowe kable zasilające, kable w układzie trójfazowym, czy też kable wielożyłowe? 

Znajomość parametrów kabli ułatwia wybór odpowiednich rozwiązań.

Procedura instalacji

Dla szczelności kluczowe znaczenie ma podtrzymywanie kabli, choć należy pamiętać, że podczas instalacji powinny dać się przenosić. Instalację należy przeprowadzić wg następującej procedury: 

  1. Zarób końcówki kabli. 
  2. Zainstaluj wysokiej jakości uszczelnienie kabli.  
  3. Zapewnij solidne podparcie kabli. 
  4. Po zainstalowaniu uszczelnień wypełnij wykop. 

Teraz już wiesz, czemu uszczelnienia powinny być solidne od samego początku. Nie ma sensu potem ich poprawiać. Z tego samego powodu: instalację zawsze powinni przeprowadzać kompetentni i odpowiednio wyszkoleni ludzie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Renowacja zalanej podstacji

Biała księga: „Skutki obecności wilgoci w podstacjach”

Dowiedz się więcej na temat tego, jak unikać częściowego rozładowania i utrzymać optymalne warunki pracy dla rozdzielnicy i innych urządzeń wysokiego napięcia. Przeczytaj białą księgę „Skutki obecności wilgoci w podstacjach” autorstwa EA​ Technology.

Pobierz białą księgę

Podaj swoje dane, aby pobrać materiał.

Dziękujemy!

Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail.

Z poważaniem
Roxtec

Zaktualizowane: